top of page

Апатозавр

Оновлено: 29 вер. 2022 р.

Апатозавр (рід Apatosaurus «оманлива ящірка»). Гігантський травоїдний завроподний динозавр, однин з найбільших наземних тварин всіх часів, який жив між 147 млн. і 137 млн. Років тому в період пізньо юрського і ранньокрейдового періодів .


Назва Апатозавр означає «оманлива ящірка». Цю назву запропонував Отніель Чарльз Марш, оскільки його кістки нагадували кістки інших динозаврів, особливо мозазавра, великої, хижої морської рептилії.

Апатозавр важив до 45 тонн, довжиною до 23 метрів і висотою до 7 метрів, включаючи довгу шию і хвіст. Він мав чотири масивні і стовпчасті ноги, а хвіст був надзвичайно довгим і батоподівбним. Апатозавр був зауроподом, який жив у пізній юрський період. Як і більшість зауроподів, це було травоїдним, що рухалося на чотирьох ногах, з довгою шийкою і виступаючим хвостом для балансу. Вважається, що апатозавр тримав свою голову прямо для випасу, більше схожий на брахіозавр, і не нахилявся вперед, як диплодок.

Шийні хребці і кістки в ногах апатозавра були більші і важчі, ніж у диплодока, хоча, як і диплодок, апатозавр мав як довгу шию, так і довгий хвіст. Як і більшість зауроподів, апатозавр мав лише один великий кіготь на кожній передній кінці. Череп був вперше ідентифікований в 1975 році, століття після того, як цей динозавр отримав свою назву.


На цій карті видно, де проживав Апатозавр і яка була наша планета 150 млн.р. тому. http://dinosaurpictures.org/ancient-earth/view/Apatosaurus#150

Фізіологія

З такою великою масою тіла, в поєднанні з довгою шиєю, фізіологи стикаються з проблемами, що визначають, як цим тваринам вдавалося дихати.

Починаючи з припущення, що апатозаври, як і крокодили, не мав діафрагми, обсяг мертвого простору (кількість невикористаного повітря, що залишається в ротовій, трахеї і повітряній трубах після кожного дихання) оцінюється приблизно в 184 літри для 30 тонн зразка.

Його дихальний об'єм (кількість повітря, що переміщується або виходить під час одного дихання) розраховується на основі наступних систем дихання :

· 904 літра, якщо пташиний

· 225 літрів у ссавців

· 19 літрів, якщо рептилій

Виходячи з цього, їх дихальна система не могла бути як у рептилій, тому що їх дихальний об'єм не міг би замінити його мертвий обсяг. Аналогічно, система ссавців забезпечувала б лише частку нового повітря на кожному вдиху. Отже, передбачається, що в сучасному світі була або невідома система, або як у птахів, тобто кілька повітряних мішечків.

Крім того, для пташиної системи потрібен лише легеневий об'єм близько 600 літрів у порівнянні з вимогами ссавців до 2,950 літрів, що перевищуватиме наявний простір. Загальний обсяг грудної клітки Апатозавра оцінювався в 1700 літрів, що дає можливість 500-літрового, чотирьохкамерного серця (як у птахів , а не трьохкамерного, як у рептилій) і 900-літрової потужності легень. Це близько 300 літрів необхідної тканини.


Якщо припустити, що апатозавр мав пташиний дихальний апарат і спокійний метаболізм як у рептилій (він, звичайно, не міг літати), йому потрібно було лише води споживати близько 262 літрів на день.

Невідомо, як Апатозаври їли достатньо їжі, щоб задовольнити свої величезні тіла. Цілком імовірно, що вони їли постійно, зупиняючись лише для того, щоб охолонути, випити або позбутися паразитів. Вважається, що вони спали стоячи. Вони, ймовірно, спиралися на свої величезні розміри і поведінку стада, щоб стримати хижаків.

Шия

Вважається, що апатозавр досягав верхівки дерев, на берегах річок. Вчені вважають, що ці зауроподи не могли підняти шиї під кутом 90 градусів, так як це призвело б до надмірного припливу крові до мозку; Кров, що починається в тілі, займе дві або більше хвилини, щоб дістатися до мозку. Крім того, дослідження структури шийних хребців виявили, що шия не була настільки гнучкою, як вважалося раніше.

Хвіст

Вважається, що хвіст тримався над землею під час нормального руху.

Цікаву спекуляцію повідомив журнал Discover Magazine в 1997 році про "копіювання" мільйони років тому. Натан Майрволд, комп'ютерний вчений, здійснив комп'ютерне моделювання хвоста Апатозавра, дуже довгого, звужуваного хвоста, що нагадує батіг, і прийшов до висновку, що завроподи здатні виробляти тріск, як батіг понад 200 децибел, порівнянну зі звуком гармати. (Zimmer 1997). Однак це не використовувалося, як зброя і, швидше за все, було використано для інших цілей.

Історія Копалини Апатозавра в Північній Америці та Європі. Цей динозавр був вперше виявлений в 1877 році Отніелем Шарлем Маршем і був одразу названий Апатозавр Аякс. У 1917 році був знайдений другий екземпляр, який отримав назву Apatosaurus louisae. З тих пір кілька екземплярів були знайдені в частинах Колорадо, Оклахоми і Юти.

Тривалий час люди використовували термін Бронтозавр для позначення Апатозавра через довгу сварку між палеонтологом-авантюристом Коп і Маршем. Зрештою було вирішено, що відкриття Марша має пріоритет, і що Апатозавр дійсно правильне ім'я для роду. В 1879 році О. К. Марш описав іншого завропода, Бронтозавра.

Американський палеонтолог Елмер Ріггс в 1903 році прописував відмінності між двома родами і вважав, що Апатозавр був молодим Бронтозавром. Оскільки апатозавр був описаний першим, це стало назвою виду. Зміни потребували деякого часу, щоб стати прийнятними в музеях - і набагато довше в популярній культурі - але до 1970-х років Апатозавр витіснив Бронтозавра. Однак у 2015 році питання про класифікацію було відкрито знову, коли аналіз 81 скелетів завропода показав, що зразки, які були позначені Бронтозавром, були відмінними від роду Apatosaurus.

Апатозавр жив у воді?

Багато обговорення зосереджувалося на тому, чи могли апатозаври і пов'язані з ними форми підтримувати свою основну масу на землі або могли жити у воді. Багато свідчень, включаючи скелетну структуру і сліди, показують, що апатозавр і всі завроподи були земними, як слони. Ніякі особливості скелета не свідчать про їхнє життя у воді, і аналізи показують, що кістки динозавра могли легко підтримувати його велику вагу. Сліди показують, що пальці були покриті роговими прокладками, як у слонів. Крім того, грудна клітка була у формі серця у поперечному перерізі, як у слонів, а не бочкоподібна, як у земноводного бегемота . Навіть масивний Брахіозавр , який важив близько 88 тонн, був, ймовірно, частіше на суші, ніж у воді.

Вчені вважають, що ці тварини проковтнули камені, щоб допомогти їм подрібнити рослинний матеріал у шлунках. Камені, що використовуються таким чином, називаються камінцями Gizzard або гастролітами. Більшість людей називають Апатозавр Бронтозавра. Це пов'язано з помилкою найменування, яка сталася на початку в відкритті цих динозаврів. Перший був названий Apatosaurus, а той, який був знайдений пізніше, називався Brontosaurus. Громадськість закріпилася на ім'я Бронтозавр, але це помилка.

Відкриття і види

Копалини з апатозавра були виявлені в Сполучених Штатах в Nine Mile кар'єр і Кость кабіни Quarry у Вайомінгу і на ділянках в Колорадо, Оклахома і Юта.

· A. ajax - вид роду, і його назвав палеонтолог Othniel Charles Marsh в 1877 році після Аякса, героя з грецької міфології. Це - голотип для роду (фізичний приклад, який відомий, коли формально описаний вид) і знайдено два часткових скелета, включаючи частину черепа.

· A. excelsus (спочатку позначений як Brontosaurus ) був названий Маршем в 1879 році. Він відомий з шести часткових скелетів, включаючи частину черепа, який був знайдений в Оклахомі , Юті і Вайомінгу .

· A. louisae був названий Вільямом Голландією, в 1915 році. Він відомий з одного часткового скелета, який був знайдений в Колорадо , в Сполучених Штатах.

Роберт Т. Баккер зробив Apatosaurus yahnahpin типом виду нового роду Eobrontosaurus в 1998 році, тому зараз він правильно Eobrontosaurus yahnahpin. Його назвали Філа, Джеймс і Редман в 1994 році. Один частковий скелет був знайдений у Вайомінгу.

Апатозавр є членом Diplodocidae, разом з диплодоком, барозавром і сейсмозавром, хоча він не настільки тісно пов'язаний з іншими, і, отже, поміщений в його власну підродину Apatosaurinae (Taylor and Naish 2005, Harris 2006).

Музей природної історії ім. Ендрю Карнегі

Comments


НЕ ПРОПУСТІТЬ ОНОВЛЕННЯ

ПІДПИШІТЬСЯ ТА

  • Instagram Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2023 by SvitDino. 

bottom of page