top of page

Завроподи

Оновлено: 26 вер. 2022 р.

Завроподи (Sauropoda) — група ящіротазових динозаврів. З'явилися наприкінці тріасу, набули значного поширення у пізньому юрі. До часів масового крейдового вимирання усі групи, крім титанозавринів, уже вимерли. Залишки знайдені на усіх континентах крім Антарктиди. Назву Sauropoda (від грецького «Saur» — «ящірка» і «pod» — нога) групі присвоїв Отнієл Марш у 1878 році.

Завроподи (Sauropoda) – ряд динозаврів, що характеризуються довгими шиями і хвостами, невеликими черепами, а також рядом інших морфологічних ознак, які ілюстративно будуть приведені нижче. В інших класифікаціях йде як підряд зауроподоморфів (Sauropodomorpha).


Латинська назва Sauropoda походить від пари давньогрецьких слів "нога ящера" і характеризує будову кінцівок. Його автором є знаменитий британський палеонтолог Чарльз Марш. Він запропонував назву в 1978 році в науковій роботі "Principal characters of American Jurassic dinosaurs. Part I".


Завроподи відрізняються своєю формою тіла, а також величезними розмірами. Їх великі тіла мали серцеподібну форму, як у слонів, з довгими (іноді надзвичайно довгими) шиями і хвостами.

Їх стовпчасті ноги, знову ж таки, як у слонів, були обмежені можливості вигинатися в коліні і лікті. Ноги утримувалися майже в вертикальному положенні під плечами та стегнами. Кістки кінцівок завроподів були важкими і твердими. Ноги були широкі, як у стопохідних тварин (пристосовані для ходьби на підошвах), і гравіпортні (пристосовані для носіння великої ваги). Найчастіше пальці були короткими, тупими і широкими, але деякі завроподи мали великий прямий кіготь на першому пальці передніх кінцівок і першому та другому пальці задньої ноги.


Ці тварини рухалися відносно повільно і з короткими кроками через порівняльну жорсткість кінцівок. Біг такими жорсткими ногами мабуть, був не краще, ніж слоновий темп 16 км (10 миль) на годину. Їх величезний об'єм робив їх поза досяжністю хижаків і усував будь-яку потребу в швидкості. Очевидно, їх швидке зростання було адаптивним для уникнення хижаків.

Завроподи і тероподи були саурісськими динозаврами. Завроподи діляться на кілька основних підгруп: Cetiosauridae - Цетіозавриди, Brachiosauridae - Брахіозавриди (включаючи брахіозавра ), Camarasauridae - Камарозавриди (включаючи Камарозавра ),Diplodocidae - Диплодокові (включаючи диплодока і апатозавра ), і Titanosauridae - Титанозаври .



Менші завроподи досягали довжини до 15 метрів (50 футів), тоді як великі види, такі як Апатозавр, зазвичай досягали довжини 21 метр. Брахіозавр був одним з найбільших і наймасивніших з усіх відомих динозаврів, досягаючи довжини 30 метрів і ваги 80 тонн. Dreadnoughtus , титаносаури, були довжиною 26 метрів (близько 85 футів), маса оцінювалася в 59 тонн (близько 65 тонн); це, мабуть, найбільші земні тварини, які коли-небудь жили.


Dreadnoughtus , один з найбільший динозавр, розмір якого можна достовірно розрахувати. У 2009 році було знайдено дуже повне викопне від цього сауропода. У житті Дредноулус був довжиною 26 метрів (85 футів) і важив близько 65 тонн.

Найважливішою частиною будь-якого скелета є череп, оскільки він надає найбільшу інформацію про спосіб життя і загальну біологію тварини . Черепа завроподів були з декількох основних типів, включаючи високий, квадратний тип Camarasaurus (часто неправильно пов'язаний з Apatosaurus ); тип « брахіозавр» у формі взуття , з його великими, делікатно вигнутими носовими кістками; і низький, вузький, обтічний, майже верховий типу диплодок.

Перший мав широкі лопатоподібні зуби, а останні два мали вузькі зубці у формі олівця, здебільшого прикріплені до передньої частини щелеп, особливо в диплодокових.

Comments


НЕ ПРОПУСТІТЬ ОНОВЛЕННЯ

ПІДПИШІТЬСЯ ТА

  • Instagram Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2023 by SvitDino. 

bottom of page