top of page

Алокодон

Алокодон – Alocodon назва взята від грецьких (alox і odon), що означає «борознистий зуб»

Період існування – приблизно 163,5 - 166,1 мільйони років під час середнього крейдяного періоду.

Розміри:

· Довжина – до 1,5 метра

· Висота – близько 60 сантиметрів

· Маса – 12 - 15 кг

Харчування – Всеїдний

Виявлено - У 1973 році в Португалії, Річардом Тулборном

Факти про Аргентинозавра :

  • Існував від 163,5 мільйонів років тому до 166,1 мільйонів років тому

  • Мешкав у наземному середовищі існування

  • Був всеїдний

  • Розмножується відкладанням яєць

  • 5478 різних екземплярів знайдено палеонтологами

Зовнішній вигляд

Довжина тіла алокодону досягала орієнтовно 1,5 метра. Висота до 0,6 метрів. Він важив приблизно до 12 кілограмів.

На жаль, зараз виявлені тільки зуби, тому образ келловейского динозавра залишається загадкою. Імовірно, пересувався алокодон на двох довгих ногах. При такій постановці передні кінцівки повинні були бути помітно коротшими за задні. Швидше за все, мав високу швидкість пересування і був досить маневреним.

Голова була невелика. Щелепи алокодону забезпечені рядами зубів двох основних типів: широкими в основі, тупими та зазубреними, а також гострими вигнутими, що розташувалися на передщелепній кістці.

Приблизна реконструкція зубного апарату від Paleofile.

Імовірно, тулуб середньоюрського динозавра був коротким та легким. Завершувалося воно довгим тонким хвостом. В цілому алокодон був невеликим і мобільним ящером.

Через мізерність копалин залишків належність алокодону точно не визначена. Понад те, часто він постає як невизначений вид (nomen dubium). Сам Річард Тулборн визначає його як проміжну форму між фаброзавридами (можливо нащадок фаброзавра (Fabrosaurus)) та гіпсилофодонтидами.

У 1978 британський палеонтолог Пітер Гальтон не простежує зв'язок з фаброзаврідами. На його думку, це скоріше зуби гіпсілофодонтиду. У 2001 році іспанський палеонтолог Хосе Ігнасіо Руїс-Оменьяка припускає, що алокодон може бути раннім анкілозавром (у кладовій систематиці – базальним тиреофором).

Види та історія виявлення

Нині відомий єдиний вид – Alocodon kuehnei , що є типовим.

Викопні залишки алокодону були описані австралійським палеонтологом Річардом Ентоні Тулборном у 1973 році. В основу було покладено набір зубів, витягнутий на початку сімдесятих років із середньоюрських верств мергелю в прибережному містечку Педроган (район Вієйра-де-Лейрія, округ Лейрія, захід Португалії).

На початку статті ми пояснили родову назву алокодону. Видове ж ім'я kuehnei дано на честь німецького палеонтолога Вальтера Кюне. Голотип алокодону, одиночний зуб, отримав ярлик LPFU PX 2.

Зуби Алокодона

На малюнку зуб голотипу (LPFU PX 2) Alocodon kuehnei від Paleofile.

Ще один зразок зубів Алокодона зразок LPFU PX 2 звідти.

Харчування та спосіб життя

Нечисленні копалини залишки алокодону все ж таки дозволяють приблизно визначити раціон орнітоподу. Своїми тупими зубами він переробляв переважно низькорослу рослинність. Однак наявність гострих зубів у передній частині щелеп може свідчити про всеїдність. Ними він міг прокушувати хітинові панцирі комах та інших членистоногих. У їжу могли також йти дрібні амфібії та рептилії.

На жаль, хижаки, які становили для алокодону загрозу, поки що не визначені. Навіть якщо припустити кісткові вкраплення (у разі приналежності до скарбниці тиреофорів), схожі на такі у скутелозавр (Scutellosaurus), серйозних засобів захисту у нього не було. Тому при наближенні потенційного ворога алокодон намагався врятуватися втечею.


З кожним роком невпинно зростає кількість португальських таксонів динозаврів. Більшість посідає кінець юрського періоду, тому більш ранні динозаври представляють тут особливий інтерес. Латинська назва Alocodon походить від пари давньогрецьких слів "борознистий зуб". Справа в тому, що зуби динозавра характеризуються зазубреними вершинами і борознами, що йдуть від них до коріння.

Comments


НЕ ПРОПУСТІТЬ ОНОВЛЕННЯ

ПІДПИШІТЬСЯ ТА

  • Instagram Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2023 by SvitDino. 

bottom of page