top of page

Алектрозавр

Алектрозавр - Alectrosaurus назва означає «одинока ящірка»

Період існування – приблизно 96 - 83,6 мільйонів років тому в тому під час Туронського та Сантонійського етапу пізнього Юрського періоду.

Розміри:

· Довжина – 5 - 6 метрів

· Висота – 1,7 - 2,5 метри

· Маса – 500 - 900 кілограм

Харчування – М'ясоїдний

Виявлено - 25 квітня 1923 році в пустелі Гобі, формація Ірен Дабасу, Байнширенська Світа, Монголія. Помічник палеонтолога Джордж Олсен розкопав і знайшов голотип AMNH 6554.

Природна група - Тероподи

Родина - Тиранозавриди (Tyrannosauroidea)

Група - Пантиранозавр (Pantyrannosauria)

Рід – Алектрозавр (Alectrosaurus olseni)

Факти про Алектрозавр:

  • Родич Тиранозавра

  • Палеонтологи знайшли 22 різні екземпляри

  • Розмножується відкладанням яєць

  • Був тихим і швидким хижаком, який переслідував своїх жертв

Алектрозавр (Alectrosaurus olseni) означає «неодружена ящірка» або «самотня ящірка» назва "olseni" на честь Д.Олсена — рід тиранозавроподібних тероподних динозаврів, які мешкали в Азії під час пізнього крейдяного періоду, приблизно 96 мільйонів років тому в тому.

Зовнішній вигляд

Алектрозавр був середнього розміру, середньої статури, це була двонога м’ясоїдна тварина, що жила на землі, довжиною приблизно від 5 до 6 метрів, висотою від 1,7 до 2,5 метри та вагодо близько 900 кг. За формою тіла, була подібною до свого набагато більшого розвиненого родича, тиранозавра.

Алектрозавр був дуже швидким тиранозавридом, на що вказують подовжені задні кінцівки, які, ймовірно, доповнювали хижака-переслідувача. Цю рису, втрачали розвинені та міцні тиранозавриди в дорослому віці.

Точна швидкість бігу цього тиранозаврида невідома. Цілком можливо, що цей вид був тихим і швидким, як і інші двоногі динозаври. Череп Алектрозавра був великим і мав схожі риси з черепом тиранозавра рекса, але меншим за розміром, ніж у тиранозавра.

Зуби Алектрозавра були надзвичайно порізаними. Стегнова (стегнова) і гомілкова (гомілкова) кістки мають однакову довжину, що є відмінністю інших тиранозавридів, оскільки гомілкова кістка більша за стегнову.


Проживання та харчування

Алектрозавріснував у період пізньої крейди, ймовірно, жив на території сучасної Азії. Скам'янілості були знайдені в пустелі Гобі (Монголія), Навоїйській області (Узбекистан), формації Ірен-Дабасу (Внутрішня Монголія). Викопний матеріал був виявлений, як у формації Баян-Шіре, так і в формації Ірен-Дабасу.

Ця хижа тварина, Алектрозавр, зустрічалася переважно в наземних середовищах існування. Дієта Alectrosaurus olseni була м'ясоїдною. Можливо, цей вид харчувався меншими динозаврами.

Невідомо чи жили ці динозаври в стаді чи поодинці, ми можемо припускати, що вони могли жити в невеликих групах, що допомогало б у виживанні та розмноженні.

Відновлення двох гіганторапторів , які захищають своє гніздо від двох археорнітомімусів та Алектрозавра

Тут Алектрозавр жив поруч із різними тероподами, такими як ахіллобатор, гарудімімус або сегнозавр .

Історія виявлення

У 1923 році третя азіатська експедиція Американського музею природної історії під керівництвом головного палеонтолога Волтера В. Грейнджера шукала скам'янілості динозаврів у Монголії.

25 квітня в пустелі Гобі помічник палеонтолога Джордж Олсен розкопав і знайшов голотип AMNH 6554, майже повну праву задню кінцівку. Це включало фактично повну праву задню кінцівку з деякими елементами лівого песа та двох ручних нігтів.

4 травня Олсен виявив інший екземпляр приблизно в 30 м від своєї першої знахідки, занесений у каталог як AMNH 6368. Цей зразок включав праву плечову кістку, два неповні ручні цифри, чотири фрагменти хвостових хребців та інші два-три невизначені елементи, які були викинуті через погане збереження.

Ці відкриття були зроблені у формації Ірен Дабасу на території нинішнього автономного району Внутрішня Монголія (Ней Монгол Зіжику) Китаю.

І рід, і вид були офіційно описані та названі американським палеонтологом Чарльзом Гілмором у 1933 році. Загальну назву, Alectrosaurus, можна перекласти як «самотня ящірка» або «ящірка без пари», що походить від грецьких слів ἄλεκτρος (що означає самотній або неодружений) і σαῦρος (що означає ящірка). Конкретна назва, olseni , — на честь Джорджа Олсена, який відкрив перші зразки.

Голотип правий пес A. olseni , Американський музей природної історії

Біля голотипу, екземпляр AMNH 6556 був знайдений у тих самих шарах і в різних точках також у 1923 році. Він складається з передщелепних і бічних зубів, неповного лівого слізного відростка, верхньощелепного відростка лівої яремної кістки, частково правої чотириягідної кістки, яремного відростка правої ектоптеригоіда і квадратної гілки до правого крилоподібного. Хоча зразок, здається, представляє меншу особину. Його спорідненість з Alectrosaurus дещо не з’ясована, оскільки у зразка відсутній матеріал задніх кінцівок, що робить прямі порівняння з Alectrosaurus досить складними.






Джерела:


Comments


НЕ ПРОПУСТІТЬ ОНОВЛЕННЯ

ПІДПИШІТЬСЯ ТА

  • Instagram Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2023 by SvitDino. 

bottom of page