Альбертонікус
- Arsen Martsinovskiy
- 2 черв. 2023 р.
- Читати 2 хв
Альбертонікус - Albertonykus borealis назва означає кіготь Альберти
Період існування - 72 – 68 млн. років тому під час середнього кампанського етапу, пізнього Крейдового періоду.
Розміри:
· Довжина – 1 - 1,5 метра
· Висота – 0,5 - 1 метр
· Маса – до 20 кілограм
Харчування – М'ясоїдний
Виявлено: в 2009 Ніколасом Лонгрічем і Філіпом Каррі, Альберта, Канада.
Підряд: Альварезавриди (Alvarezsauridae)
Родина: Альбертонікус (Albertonykus)
Вид: Albertonykus borealis
Максимальна швилкість: близько 40 км/год.
Факти про Альбертонікуса:
Назва «Albertonykus» складається з двох слів: Alberto, що означає належність до Альберти, і nykus, що означає кігті.
Albertonykus borealis, новий альвареззаврид (Dinosauria: Theropoda) з раннього маастрихту в Альберті, Канада, був виявлений у 2009 році. Зараз він є підвидом альбертозавра.
Albertonykus borealis, новий альвареззаврид (Dinosauria: Theropoda) з раннього маастрихту в Альберті, Канада, був виявлений у 2009 році. Зараз він є підвидом альбертозавра.

Альбертонікус - Albertonykus borealis - динозавр з роду альвареззавридів, дуже маленьких тероподових динозаврів пізньої крейди Північної Америки. Назва Albertonykus походить від місцевості Альберта та грецького "onyk" , що означає «кіготь». Друга частина назви виду, borealis, походить від грецького borealis, що означає «північний».
Зовнішній вигляд
Вважалося, що Альбертонікус був блідо-сірого кольору, мав білувату нижню частину та чорною спиною. Він мав довгі ноги, які забезпечували його швидкість, і короткі гачкуваті передні кінцівки (кігті), які були майже такими ж гострими, як пташиний дзьоб.
Мав довжину близько 1,5 метра, висоту близько 1 метра, та важив близько 20 кг.

У нього також був рот, повний гострих зубів. Кігтева кістка була чимось схожа на перо та кінцівку. Що стосується інших частин, то він мав довгу шию і дзьобоподібний рот для проникнення в гніздо деревини. Однак вони були занадто короткими, щоб здійснювати риття.

У нього також був довгий кістлявий хвіст з пір’ям, що з’явилися на кінці. Загалом ці динозаври демонстрували багато рис, як для предків сучасних птахів.

Хоча кісток черепа Альбертонікуса не знайдено, споріднені тварини з Монголії показують, що вони, ймовірно, мали довгі, тонкі морди, наповнені крихітними зубами, подібними до зубів броненосців і мурахоїдів. Цілком ймовірно, що Albertonykus їв комах, використовуючи свій великий кіготь великого пальця, щоб розривати гнилі колоди, щоб знайти свою здобич.
Харчування та проживання
Вважалося, що Albertonykus споживає комах, таких як мурахи та терміти. Мурахи насправді не мали великої присутності в екосистемі пізнього крейдового періоду, а термітники взагалі не були присутні.

Таким чином було зроблено висновок, що цей вид харчувався деревними термітами.
Альбертонікус, ймовірно, жив невеликими групами та пересувався в пошуках їжі.

Albertonykus є важливою частиною скам’янілостей, оскільки допомагає вченим краще зрозуміти еволюцію тероподних динозаврів і розвиток сучасних птахів. Це один із найдавніших і найпримітивніших представників сімейства альвареззавридів і є цінною ланкою між ранніми тероподними динозаврами та сучасними птахами.
Історія відкриття
Відновлена розробка каменоломень у кістковому ложі Альбертозавра в провінційному парку Драй-Айленд знову виявила останки понад двадцяти екземплярів Альбертозавра, і кар’єр все ще не повністю розкопаний.

Невідомо, чому так багато динозаврів було знайдено в одному місці: палеонтолог Нік Лонгріч припустив, що це місце було частиною пастки для хижаків, тварини заманювали хижаків на смерть.

На цьому ж місці в 2002 році група вчених під керівництвом Філіпа Джона Каррі з Університету Альберти розкопала понад десяток кісток рук і ніг невідомого виду малих тероподів. Потім кістки зберігалися в Королівському музеї Тіррелла в Альберті. У 2005 році Нік Лонгріч, тоді студент Університету Калгарі, випадково натрапив на маленькі скам'янілості, порівнюючи кігті Альбертозавра з іншими видами динозаврів.

Лонгріч визнав скам'янілості альвареззавридами, дійшовши висновку, що вони представляють новий вид. Інші фрагменти Альбертонікапотім були визнані в колекціях, які не були виділені як окремий вид.
Джерела:
Comments