top of page

Адазавр

Оновлено: 3 квіт. 2023 р.

Адазавр - Adasaurus mongoliensis назва означає «ящірка Ади» Ада — злий дух у національній міфології Монголії. Період існування – близько 72 - 69 мільйонів років тому під час пізнього крейдового періоду. Розміри: · Довжина – 2,403,5 метри · Висота – від 60 - 80 сантиметрів · Маса – 36 87 кг Харчування – М'ясоїдний Виявлено: У 1977 році відомим монгольським палеонтологом Рінченом Барсболдом. Формація Немегт у місцевості Бугійн Цав у пустелі Гобі в Монголії. Факти про Адазавра:

  • Мешкав у наземному середовищі існування

  • Був м'ясоїдом

  • Розмножується відкладанням яєць

  • Назва «Ада» — ім’я злого духа в монгольській міфології, а «саурос» — грецький еквівалент ящірки.

Адазавр (Adasaurus mongoliensis) - рід динозаврів тероподів дромеозавридів пізнього крейдового періоду на території сучасної Центральної Азії. Це була маленька двонога м'ясоїдна тварина з серповидними кігтями другого пальця задніх лап. Назва виду mongoliensis означає «з Монголії»

Зовнішній вигляд

Адазавр був тероподним дромеозавридом досить великих розмірів. Голотип має орієнтовну довжину 2,39 м і вагу 36,5 кг. Порівняно більші елементи паратипу вказують на дещо більший розмір останнього екземпляра, який оцінюється приблизно в 3,5 метри у довжину та 87 кг маси тіла.

На відміну від інших дромеозавридів, передостання фаланга другого пальця, що мала серпоподібний кіготь, не мала асиметричних гребенів. Тому припускають, що серповидний кіготь у Адазавра міг виконувати іншу функцію, ніж у інших дромеозавридів. Задні лапи виглядають дуже міцними порівняно з іншими дромеозавридами.

Цей рід має деякі спільні риси з Velociraptor mongoliensis, іншим монгольським дромеозавридом: обидва роди демонструють злиті лопаткоподібні кістки, а також дистальні (нижні) кістки стопи, зрощені з плесновими кістками. Однак відмінності можна побачити в деяких кістках черепа та в плевроцеле (заповнених повітрям камерах) крижових хребців, які були присутні лише в передніх крижових хребцях Адазавра.

Адазавра можна відрізнити від інших дромеозавридів за особливостями черепа та тазу на додаток до зменшеного серпоподібного кігтя: лобова кістка, плоский спинний гребінь; крім того, отвір (форамен) сурангулярної (кістки нижньої щелепи) був відносно великим.

Проживання та харчування

Адазавр відомий з пізньокрейдяної формації Немегт, вік якої розглядається від пізнього кампанського до раннього середнього маастрихтського періодів, приблизно 70 мільйонів і 68 мільйонів років тому. Цей був м'ясоїдний динозаври, скоріш за все полювали в зграї на різних динозаврів, це могли бути травоїдні не великих розмірів і менші, м'ясоїдні динозаври.

Відновлення Adasaurus (внизу ліворуч) поряд з невеликою групою Prenocephale і Therizinosaurus

Середовища, які були присутні на формації, включали русла струмків і річок, мулисті ґрунти та мілкі озера. Значна частина відкладень також вказує на те, що існувало багате середовище існування, яке пропонувало велику рослинність у великій кількості, яка могла підтримувати більшість травоїдних динозаврів. Більшість річкових систем функціонували як оазиси для овірапторозаврів.

У 2019 році Пітер Бішоп реконструював скелет ніг і мускулатуру Дейноніха за допомогою тривимірних моделей м’язів, сухожиль і кісток. Додавши математичні моделі та рівняння, Бішоп моделював умови, які забезпечували б максимальну силу на кінчику кігтя серпа, а отже, ймовірну функцію. Серед пропонованих способів використання кігтя серпа: удари ногою, щоб розрізати, розрізати чи випотрошити здобич; для захоплення боків здобичі; пірсинг, що сприяє вазі тіла; атакувати життєво важливі ділянки здобичі; стримувати здобич; внутрішньо або міжвидова конкуренція; і викопування здобичі зі схованок.

Запропоновані сценарії для функції кігтя серпа з C, D і F як більш підтримуваними поведінками

Результати, отримані Бішопом, показали, що скорчена поза збільшує силу кігтів, однак ці сили залишаються відносно слабкими, що вказує на те, що кігті були недостатньо сильними, щоб використовувати їх для рубаючих ударів.

Замість того, щоб використовуватися для рубання, серповидні кігті, швидше за все, були корисними для зігнутих кутів ніг, таких як стримування здобичі та колоти здобич з близької відстані. Ці результати узгоджуються зі зразком Fighting Dinosaurs, який описує велоцираптора та протоцератопса зчеплених в бою, причому перший хапається за іншого своїми кігтями в позі не витягнутих ніг.

Історія виявлення

Adasaurus вперше був визначений у 1977 році монгольським палеонтологом Рінченом Барсболдом під час порівняння тазу з іншими тероподами , але він залишився як неофіційна назва таксону до належного опису.

Аерофотознімок місцевості Bügiin Tsav, формація Nemegt

У 1983 році Барсболд опублікував великий порівняльний перегляд відомих на той час таксонів монгольських теропод, де він офіційно назвав Adasaurus і типовий вид A. mongoliensis , який базувався на двох часткових зразках. Родова назва Adasaurus походить від монгольського слова ад ( ada, що означає злий дух ), і грецьке слово σαῦρος ( sauros , що означає ящірка). Конкретна назва одного виду, mongoliensis, відноситься до країни відкриття Монголії. Барсболд коротко описав Адазавра як дромеозаврида і зазначив, що цей новий таксон мав помітно менший кіготь.


Враховуючи те, що ця риса відрізнялася від великого, гостро розвиненого кігтя більшості членів, Барсболд перерахував її як унікальний характер для Adasaurus. Однак автентичність цього незвичайного зменшення була оскаржена в 2010 році Філом Сентером, який стверджував, що даний кіготь не відноситься до зразка. Тим не менш, у переглянутій діагностиці, проведеній Тернером і його колегами в 2012 році, цей персонаж все ще вважається автентичним, чого широко дотримуються інші автори.

Адазавр відомий за голотипом MPC-D 100/20, який представляє дорослу особину, що складається з частини черепа без передньої частини, правого лопатко-коракоїду та

грудинної пластини, 8 шийних хребців, 11 часткових спинних хребців, крижової кістки, 7 хвостових хребців, частково задні кінцівки з правою стопою та майже повний правий тазовий пояс, що складається з клубової кістки, сідничної кістки та лобка.

Другий екземпляр представлений менш повним паратипом MPC-D 100/21, що включає два хвостових хребця та майже повну праву стопу. Обидва екземпляри були знайдені у формації Немегт у місцевості Бугійн Цав у пустелі Гобі в Монголії. У 2004 році Філіп Дж. Каррі та Девід Дж.

Варрічкіо віднесли ще два екземпляри до Adasaurus, позначені як IGM 100/22 та IGM 100/23. Імовірно, екземпляри були знайдені в тому ж місці. Однак ці зразки фактично відомі з місцевостей Шайн-Ус-Худук і Тель-Улан-Чалцай (відповідно) формації Баян-Шіре, тому вони старші за залишки Адазавра з молодшої формації Немегт. Вони представляють інший і новий таксон, який відрізняється від Adasaurus.

На цьому доісторичному глобусі видно де проживав Адазавр та якою була земля його часів


Джерела:













Comments


НЕ ПРОПУСТІТЬ ОНОВЛЕННЯ

ПІДПИШІТЬСЯ ТА

  • Instagram Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2023 by SvitDino. 

bottom of page