Алозавр
- Arsen Martsinovskiy
- 20 січ. 2019 р.
- Читати 4 хв
Оновлено: 25 вер. 2022 р.
Алозавр - ( лат. Allosaurus; грец. "дивний ящір", "інший ящір" ). Гігантський ящір Період існування: - Юрський період - близько 153-135 млн. років тому. Розміри: - довжина - 11-12 м. - висота - до 4,5 м. - вага - 1,5-2 т. Харчування: М'ясо інших динозаврів Виявлено: 1841 рік, США
Рід: Ящеротазових. Підрід: Тероподи.

Загальні риси тероподів: - Ходили на задніх потужних лапах - харчувалися м'ясом - Паща озброєна безліччю гострих, загнутих всередину зубів.
Алозавр - динозавр юрського періоду, представник ящеротазових динозаврів тероподів. Один з найвідоміших і досліджених хижих динозаврів юрського періоду.
Алозавр був найбільшим сухопутним хижим ящером свого часу і один з найлютіших і найнебезпечніших динозаврів всієї мезозойської ери. Алозаврів ще називають "левами" юрського періоду.

Череп алозавра:
Голова алозавра, довжиною близько 90 сантиметрів трималася на довгій і потужній шиї. На голові були два кісткових нарости ( гребені ) у вигляді невеликих ріжків, що розташовувалися над очима. Їх призначення не відомо, але є версія, що вони захищали очі ящера від сонячного світла, подібно до того як люди носять кепки з козирком.

Від очей до кінчика носа алозавра тягнувся кістяний гребінь. У черепі були отвори. Завдяки їм череп алозавра ставав легше, залишаючись не менше міцним. Щелепи алозавра були смертельною зброєю. Гострі зуби, з пилкоподібними краями були загнуті всередину. У пащі алозавра було близько 70 зубів, довжиною від 10 до 15 сантиметрів. Шарнірний суглоб між щелепами був добре розвинений і був сильно зміщений до задньої частини черепа. Це давало алозаврам можливість дуже широко розкривати пащу при атаці. Алозавр встромляв свої зуби в тіло жертви, і після цього у неї було мало шансів вирватися. Щелепи алозавра були дуже потужними. Алозавр був здатний не тільки розривати плоть, а й дробити кістки. При цьому не було небезпеки втратити зуби, так як на місці втрачених виростали нові.

Задні кінцівки алозаврів, щоб витримувати вагу тіла, повинні були бути дуже сильними. Перший палець на ступні був звернений назад, три інші - вперед. Таке розташування пальців, як вважають окремі вчені, допомагало алозаврові, який мав дуже велику масу тіла, рухатися з більшою легкістю.

Передні кінцівки були дуже маленькими порівняно з ногами, які повинні були бути сильними.
Вони закінчувалися трьома страшними вигнутими пазурами, які служили для розривання здобичі.
Сильні ноги, для того щоб бігати за жертвою. Алозавр не міг довго бігати на довгих дистанціях, але він запросто обігнав би людини. І якби людина почала після бігу запихатися, то алозавр вів би себе абсолютно спокійно, не задихаючись.

Під час ходьби і бігу алозавр зберігав рівновагу за допомогою довгого, м'язистого хвоста. Так само хвіст врівноважував передню частину тіла з масивною головою, спрямовану вперед. На думку вчених, хвіст алозавра складався з 45 або з 50 хребців. При цьому в хребцях були отвори, як у сучасних птахів. Це полегшувало скелет і дозволяло алозаврові вільніше маневрувати хвостом. Потужними ударами хвоста алозавр міг відганяти дрібних хижаків які нападали на дитинчат або відганяти суперників в шлюбний період.
Виділені види:
Allosaurus jimmadseni - вид який нещодавно виділений на підставі знахідок майже повних кістяків в Юті і Вайомінгу.

Allosaurus fragilis (fragilis - крихкий) - типовий вигляд. Пізній юрський, захід Північної Америки. Відомий по величезній кількості зразків, включаючи повні скелети різного розміру, особин різного віку з Колорадо, Юти, Вайомінгу, Нью-Мексико. Описано масові поховання в вузьких асфальтових або грязьових «пастках для хижаків», в Клівленд Лойд (40 особин). Довжина до 8,5-12,3 метрів, маса від 1 до 2 тонн, висота 3,5 метра.

Allosaurus atrox (Creosaurus) - менших розмірів і з більш низьким черепом, з Вайомінгу. Істинний статус креозавра невідомий, але серед алозаврів виду Allosaurus fragilis спостерігаються дві групи форм з преорбітальніми ріжками різної конфігурації. Можливо, це відображає статеві відмінності.

Allosaurus europaeus - Надзвичайно схожий з типовим видом, описаний за неповним черепом в 2006 році.

Allosaurus maximus (Saurophaganax) - гігантський (вагою понад 2 тонни, довжиною до 11-12 метрів) з Оклахоми і Колорадо.

До цього ж виду іноді відносять гігантського алозавра епантеріаса ( Epanterias amplexus ) з Колорадо, якого зазвичай вважають великою особиною типового вигляду.

Дорослі, найбільші алозаври мали довжину тіла до 11-12 метрів, при цьому їх вага становила від 1 до 2 тонн.

Аллозавр наздоганяв жертву, встрибували на неї зверху і втупившись кігтями в плоть, пускати в хід свої щелепи. При цьому він утримував жертву, втикаючи кігті передніх лап, якими він розривав плоть. Судячи з скам'янілим слідах, ширина кроку аллозавра приблизно дорівнювала довжині легкового автомобіля.

Над кожним оком у алозавра був виступаючий кістковий гребінь. Як не дивно але в середині цей гребінь, судячи з усього, був порожнистим. Ніхто не може з упевненістю сказати, яку роль він відігравав: деякі палеонтологи припускають, що всередині цього гребеня розміщувалася залоза, яка підтримувала сольовий баланс в тілі алозавра, інша теорія говорить, що у самців ці гребені були більші і призначалися для приваблення самок. Фактично надбрівні гребені є одним з ознак, за якими череп алозавра можна відрізнити від черепа тиранозавра.

Алозавр був м'ясоїдних хижим динозавром. Його раціон складався виключно з м'яса інших динозаврів. З огляду на будову ящера можна з упевненістю припускати, що він був прекрасним мисливцем. Так як, алозавр був дуже великим, йому щодня потрібно було багато м'яса. Ймовірно, в дні невдалого полювання алозавр не перебирав і падлом. Так само на думку багатьох вчених, алозаври могли об'єднуватися в групи для полювання на великих рослиноїдних динозаврів, наприклад великих зауроподів (наприклад на Диплодоків, Апатозаврів і Камаразаврів ). Їх жертвами могли стати також Стегозаври. Аллозавр був найчисленнішим хижаком Північної Америки пізнього юрського періоду.
Comments