Агуджацератопс
- Arsen Martsinovskiy
- 30 квіт. 2023 р.
- Читати 3 хв
Агуджацератопс - Agujaceratops назва означає «Рогате обличчя з Агуджа»
Період існування – 76,4 - 72 млн. років тому під час Кампаньского етапу, пізнього Крейдового періоду.
Розміри:
· Довжина – 4 - 6 метрів
· Висота – до 3 метрів
· Маса – 1,5 - 2 тонни
Харчування – Травоїдний
Виявлено: У 1938 році в національному парку Біг-Бенд, формація Агуджа, Техас, США. Вільямом Стрейном.
Родина: Ceratopsidae (Цератопсиди)
Підродина: Chasmosaurinae (Хасмозаврини)
Вид: Triceratopsini (Трицератопсини)
Факти про Агуджацератопс:
Існував від кампанського до маастрихтського періоду
Проживав в болоті
Був травоїдним
Багато вчених вважають, що великий череп агуджацератопса може бути багатоскладовим, тобто вони вміли складати або розгортати свої оборки відповідно до ситуації. Вони демонстрували його, для залицяння.

Агуджацератопс (Agujaceratops) (що означає «рогате обличчя з Агуджа») — рід рогатих динозаврів ( кампанський етап ) пізньої крейди у західному Техасі.
Зовнішній вигляд
Агуджацератопс був відносно великим рогатим динозавром, сягав 4,3 - 6 метра у довжину, 2 - 3 метри у висоту та 1,5 - 2 тонни маси тіла.

Вид Агуджацератопс Маверік(Agujaceratops mavericus), був відомий своїм великим рогатим обличчям. У них були довгі надбрівні роги та короткий ріг на носі, а також розтягнута оборка, оточена маленькими рогами по колу. Вигляд обличчя подібний до інших динозаврів Цератопсидів (Ceratopsidae), таких як Пантецератопс (Penteceratops) і Хасмозавр (Chasmosaurus).

На тильній стороні оборки була сильна виїмка, схожа на серце з трьома-чотирма парами шипуватих рогів, подібно до хазмозавра. Їхні ударні роги були спрямовані вгору та назовні та мали вигнутий вигляд, схожий на великий вигин усередині. Рід Агуджацератопс (Agujaceratops mariscalensis) мав коротші надбрівні роги, а також коротшу оборку порівняно з родом Агуджацератопс Маверік (A. mavericus.)

У нього була розширена голова та череп, що виступали з рогами. Дзьоб був загострений, а щелепи подовжені.

Зубна щелепа складалась із сотень зубів, які допомагали подрібнювати рослинність, яку вони їли, зуби випадали протягом усього життя. Тіло мало форму чотириногого, оскільки його передні та задні кінцівки були майже однаковими за розміром. Загальна статура була важкою та міцною та мала середній та міцний хвіст.
Харчування та проживання
Рогатий Агуджацератопс був травоїдним і рослиноїдним. Вони переважно шукали рослинність біля землі. Деякі звіти стверджують, що їхнє середовище проживання включало болота та наземні луки.

Особлива форма їхнього дзьоба допомогла для випасування, а також для виривання трави. Вони пристосувалися перетравлювати рослинний матеріал з високим вмістом клітковини, оскільки мали розвинені зуби.

Деякі палеонтологи стверджують, що вони використовували один і той же рух щелепами при харчуванні, а їхня дієта в основному включала листя і не мала важких предметів, таких як стебла та гілки.
Вони були мирними за своєю природою і харчувалися тільки рослинністю і не полювали на м'ясо. Можна зробити висновок, що вони не були агресивними.

Під час небезпеки вони могли використовувати свої лобові роги, щоб захиститися від інших хижих динозаврів.
Витончена оборка й роги вказують на складне соціальне життя, яке, ймовірно, включало демонстративні бійки з іншими представниками виду за територію чи спаровування. В одному кар’єрі зустрічається кілька особин. Незрозуміло, чи це тварини, зібрані разом у результаті посухи чи повені, чи, можливо, стадо.

Інші динозаври формації Агуджа, з якими Агуджацератопс, ймовірно, ділився своїм середовищем існування, включають його родича Хасмозавра, а також броньованих динозаврів Едмонтонія (Edmontonia) та Еуоплоцефал (Euoplocephalus), а також гадрозаврида Ангуломастакатор (Angulomastacator) серед інших.

Останки хижих динозаврів із цієї формації - це переважно менші тероподи, такі як Заврорнітолестес (Saurornitholestes) і Ріхардоестезія (Richardostesia). Ці динозаври, ймовірно, не становили серйозної загрози для Агуджацератопса, і, швидше за все, полювали на інших динозаврів меншого розміру, які були легшими цілі.

Проте одна дуже серйозна загроза існувала у формації Агуджацератопса, і це був страшний Дейносух, гігантський крокодил, який славиться тим, що боровся навіть з тиранозаврами, цей хижак потенційно міг затягнути Агуджацератопса у воду, де він міг потонути перед тим, як загинути.
Історія відкриття
У 1938 році в Національному парку Біг-Бенд, штат Техас, Вільямом Стрейном було розкопано три пласти кісток динозаврів, а також зібрано матеріал цератопсів.

Цей матеріал був досліджений Lehman у 1989 році та названий Chasmosaurus mariscalensis.

Відомо лише з голотипу UTEP P.37.7.086 частковий череп дорослої особинини, який включає мозкову оболонку, лівий надочноямковий ріг, ліву верхню щелепу та правий зуб.

Додатковий матеріал був пов’язаний з голотипом, але не вважався його частиною. Усі зразки Агуджацератопса (Agujaceratops) були отримані з нижньої частини верхньої сланцевої породи Формація Агуджа, датована приблизно 77 мільйонами років тому, зібрана в національному парку Біг-Бенд, округ Брюстер.
Додаткові матеріали були знайдені в інших місцях Західного Техасу,
включаючи майже повний череп з Раттлснейк-Крік.

Спочатку описаний Леманом як Хасмозавр (Chasmosaurus mariscalensis) у 1989 році, подальший аналіз привів до віднесення таксону до його власного роду. Агуджацератопс (Agujaceratops) був названий Спенсером Г. Лукасом, Робертом М. Салліваном і Адріаном Хантом у 2006 році, а типовим видом є Agujaceratops mariscalensis.

Пізніше Леман і його колеги повторно дослідили матеріал з Агуджацератопса і виявили значні відмінності. Вони описали череп як новий вид Agujaceratops mavericus.

На цьому доісторичному глобусі видно де проживав Агуджацератопс та якою була земля його часів
Comments